Zdjęcie tygodnia – szyszak (Corythaeola cristata)


Szyszak, zwany również bananojadem, chełmiakiem, turako olbrzymim i w końcu po prostu turakiem – to jeden z najokazalszych gatunków ptaków z rodziny turakowatych. Charakteryzuje się niebiesko-białym upierzeniem oraz granatowym pióropuszem na czubku głowy. Jest przepiękny. Na żywo przekonaliśmy się o tym w Ugandzie, co w swoim obiektywie uwiecznił Krzysztof Błachowiak.

Kliknij na zdjęciu, aby przejść do galerii ptaków Ugandy

Kliknij na zdjęciu, aby przejść do galerii ptaków Ugandy

Popularność tej fotografii na naszym fejsbukowym profilu była ogromna w skali strony. Do dziś jest to najczęściej oglądane zdjęcie, a jego popularność powraca falami i zawsze pomaga w zdobyciu nowych fanów. Szacujemy, że w sumie w ciągu trzech lat dotarliśmy do ćwierci miliona ludzi, co jest nie lada wyczynem jak na ilość osób, które nas obserwują (na tę chwilę prawie 5000). To również najbardziej lubiane zdjęcie na naszym Instagramie.

Krzysztof Błachowiak uchwycił tutaj całe piękno Szyszaka. Corythaeola cristata to bardzo ruchliwy gatunek, łatwo go spłoszyć i trudno sfotografować w dobrych warunkach. Upodobał sobie korony drzew, więc często pozuje na tle nieba. Tym razem mieliśmy szczęście. W lesie nieopodal stolicy Ugandy, Kampali, udało się go uchwycić w kadrze, kiedy przelatywał mniej więcej na tej samej wysokości, na której czatowaliśmy z aparatami. Efekt widać powyżej. Przed Wami piękny, niebieski „feniks”.

Paweł Bujanowicz

19.01.2016, 20:07